Bez kategorii

INSTRUKCJA MONTAŻU – FORNIR KAMIENNY

Instrukcja Montazu Fornir Kamienny 1

Przed montażem:

Pomiar powierzchni do montażu paneli – Zmierz długość i wysokość elementu lub ściany, którą chciałbyś pokryć fornirem kamiennym. Od wyniku wyrażonego w m2 odejmij wszystkie otwory, na których panele forniru nie będą umieszczone. Mówimy tutaj np. o otworach na oknach, drzwiach itp. Uzyskany wynik to liczba metra kwadratowego materiału, która powinieneś zamówić. Na wszelki wypadek do wartości końcowej można doliczyć 5% nadwyżki tak, aby mieć pewność, że paneli i kleju nie zabraknie. 

Niezbędny sprzęt i narzędzia do montażu forniru kamiennego:

  • nożyce do blachy / szlifierka kątowa
  • klej do forniru (dostępny w naszym sklepie)
  • impregnat
  • poziomica
  • papier ścierny
  • grunt do ściany
  • suchy wałek do farby z rączką

Przed rozpoczęciem montażu warto przygotować wszystkie niezbędne narzędzia, które ułatwią pracę. Dopasowanie fornirów kamiennych zwykle wykonuje się poprzez cięcie arkusza za pomocą nożyc do blachy lub szlifierki kątowej z cienką tarczą do metalu.

k111 1
INSTRUKCJA MONTAŻU - FORNIR KAMIENNY

Odpowiednio docięte elementy forniru przyklejane są do powierzchni przy użyciu specjalnych szybkoschnących klejów na bazie  MS polimeru.

Dla zabezpieczenia okładziny kamiennej po jej przyklejeniu warto użyć impregnatu, który ochroni naszą okładzinę kamienną przed działaniami warunków atmosferycznych.

Papier ścierny przyda się to oszlifowania dociętych powierzchni arkuszy fornirów kamiennych.    

Przygotowanie powierzchni pod montaż forniru kamiennego:

Przed montażem paneli z forniru kamiennego bardzo ważne jest czyszczenie oraz odtłuszczenie powierzchni, na której zamierzamy kleić arkusze forniru kamiennego. W niektórych przypadkach, aby zwiększyć wiązanie kleju należy dodatkowo zastosować grunt głęboko penetrujący

W zależności od używanego kleju może być konieczne przygotowanie tylnej strony arkusza forniru kamiennego poprzez szlifowanie lub przetarcie w celu odsłonięcia włókna szklanego. 

Cienkie forniry można również montować bezpośrednio na betonie lub ścianie pokrytej zaprawą, najpierw należy je jednak odpowiednio oczyścić i zagruntować 

Sugerujemy, aby każdy arkusz był suchy i pasował dokładnie tam, gdzie zostanie zamontowany. Przed montażem przymierz arkusze i ponumeruj je odpowiednio tak, aby późniejsza praca szła gładko i bez komplikacji. Jeśli fornir wymaga docięcia zrób to przed montażem. Użyj do tego nożyc do metalu lub szlifierki kątowej z ostrzem do kamienia. 

Klejenie forniru kamiennego:

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niezbędny klej do montażu forniru kamiennego to jednokomponentowy elastomer na bazie MS polimeru

Zwykle można go kupić w tubkach do wyciskania ręcznego lub maszynowego. Aplikacja powinna następować na tylną część arkusza po obwodzie oraz przez środek. Dla uzyskania najlepszego efektu klej należy rozprowadzić po całej powierzchni przy użyciu packi zębatej

Średnie zużycie kleju to ok 1 kg na m2 powierzchni. 

W przypadku zabrudzenia klejem powierzchni kamienia należy zaczekać aż klej wyschnie, a następnie usunąć go ręcznie.

Dla bezpieczeństwa należy pamiętać o wentylowaniu pomieszczenia, w którym będziemy nakładać klej. 

k222 1
INSTRUKCJA MONTAŻU - FORNIR KAMIENNY

Dociskanie forniru kamiennego do przyklejanej powierzchni:

Po przyłożeniu arkusza do ściany należy pozbyć się spod spodu powietrza oraz równomiernie docisnąć do powierzchni ściany. Aby tego dokonać możemy wykorzystać wałek malarski i ruchami do krawędzi forniru odprowadzać pozostałości powierza. 

Przy tej czynności należy pamiętać, aby nacisk był równomierny i niezbyt mocny. Zbyt mocne dociskanie wałka spowoduje wyciek kleju spod arkusza.

Spoinowanie/fugowanie forniru kamiennego:

Odpowiednio dopasowane kawałki forniru kamiennego w większości przypadków kleimy na “styk” Oznacza to, że przykładamy arkusze tak blisko siebie, że łączymy je ze sobą bokami.Można również łączyć fornir kamienny cienką fugą pod kolor kamienia. Sugerujemy jednak zabezpieczyć wcześniej boki arkusza taśmą malarską, aby nie pobrudzić ich podczas prac wykończeniowych

k444 1
INSTRUKCJA MONTAŻU - FORNIR KAMIENNY

Impregnowanie forniru kamiennego:

Arkusze z forniru można dowolnie impregnować środkami do zabezpieczenia łupka kamiennego. Odpowiednio dobrany impregnat zabezpiecza powierzchnię forniru przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi w tym promieniami UV oraz działaniami mechanicznymi. 

Przed impregnowaniem całości forniru kamiennego, sugerujemy przeprowadzenie próby na małym kawałku. Pozwoli to wstępnie ocenić czy efekt jest zadowalający.

DODATKOWE PORADY:

Bezpieczeństwo i środki ostrożności:

Podczas pracy z cienkim panelami elastycznym fornirem kamiennym należy zachować środki ostrożności, ponieważ zbudowany jest z włókna szklanego na tylnej stronie arkuszy. Dlatego ZAWSZE używaj odpowiednich rękawiczek, okularów i maski przeciwpyłowej podczas cięcia arkuszy. Jeśli używasz piły, pamiętaj, aby zawsze zabezpieczyć skórę, oczy i płuca przed pyłem z włókna szklanego. Sugerujemy, aby wszelkie prace cięcia odbywały się na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

  Montaż forniru kamiennego na starych płytkach:

Fornir kamienny ma dodatkową zaletę. Jeśli chciałbyś go montować na ścianie, na której znajdują się stare płytki kamienne lub ceramiczne, pamiętaj, że nie musisz ich zdzierać

Elastyczny fornir z kamienia  naturalnego możesz zamontować wprost na starą ścianę z kafelkami. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu na proces oczyszczania powierzchni oraz sprzątania. Przyczynisz się również do ochrony środowiska, ponieważ nie wygenerujesz dodatkowych odpadów budowlanych, które gdzieś należy finalnie składować. 

Montaż forniru kamiennego na drzwiach:

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, fornir kamienny to uniwersalny produkt wykończeniowy, a kresem jego zastosowań jest tylko wyobraźnia inwestora. Jednym z ciekawszych pomysłów na wykorzystanie elastycznych paneli z kamienia naturalnego jest przyklejenie ich do drzwi w naszym mieszkaniu, tworząc spójną całość ze ścianą lub indywidualny element dekoracyjny. 

k555 1
INSTRUKCJA MONTAŻU - FORNIR KAMIENNY

Aby dokonać takiego zabiegu należy odpowiednio przygotować powierzchnię na której będziemy pracowali. Część drzwi, na którą będziemy nakładali klej powinna  być dokładnie oszlifowana papierem ściernym, a następnie oczyszczona oraz odtłuszczona. Taki zabieg przygotowawczy umożliwi silne połączenie kleju z naszym fornirem. 

W następnej kolejności docinamy odpowiednie kawałki forniru w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. W sprzedaży są forniry o dużych rozmiarach, oznacza to że jeden arkusz może pokryć całą powierzchnię drzwi. Możemy również zdecydować się na kilka mniejszych kawałków. Uzyskamy w ten sposób efekt ułożonych płytek.

Fornir kamienny to jedyny produkt z kamienia naturalnego, którego możemy użyć w przypadku takich prac wykończeniowych.

Jest lekki – jeden arkusz 122×61 cm waży ok 1.5 kg. Dodatkowo jest elastyczny oraz niezwykle cienki – ok 2mm grubości. Wszystkie te cechy sprawiają że może być stosowany na drzwiach oraz wszystkich innych elementach których nie możemy nadmiernie obciążać. 

Po przygotowaniu arkuszy nakładamy na fornir specjalny klej na bazie MS polimeru oraz rozprowadzamy go po całej powierzchni pacą zębatą. Staramy się umieścić klej równomiernie na całej powierzchni arkusza kamienia.  Po przyklejeniu forniru do drzwi suchym wałkiem malarskim ze stałym naciskiem dociskamy panel do drzwi. Pozwoli to na rozprowadzenie kleju oraz pozbycie się bąbelków powietrza. Ruch wałkiem wykonujemy od środka do zewnętrznej krawędzi arkusza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *